Analiza biznesowa

Analiza biznesowa

Prowadząc świadomie biznes, musimy mieć na uwadze procesy, związane z generowaniem wielu danych, które dotyczyć będą zarówno klientów jak i sprzedaży. Informacje, które pozyskamy, należy poddać analizie. Dzięki temu będziemy mogli zoptymalizować działalność, ale także zwiększyć sprzedaż. Analiza biznesowa potrafi być czasochłonna, dlatego dobrze jest wspomóc się narzędziem, które znacznie ją zautomatyzuje. Czym jest analiza biznesowa i jakie narzędzie do jej przeprowadzenia jest najlepsze?

Czym jest analiza biznesowa?

Analiza biznesowa, często określana skrótem BI (Business Intelligence), to przede wszystkim procesy analizowania danych, dzięki którym możemy pozyskać informacje, niezbędne do podejmowanie decyzji o przedsiębiorstwie na szczeblu kierowniczym. Mówiąc prościej, to sposób na wykorzystanie dostępnych danych, by podejmować jeszcze bardziej trafne decyzje, a tym samym zwiększyć skuteczność działania przedsiębiorstwa. Nie da się ukryć, że firmy gromadzą coraz większe ilości danych i stale poszukują sposobów na optymalizację procesów sprzedażowych. Zebrane informacje potrafią być jednak chaotyczne i pochodzić z różnych źródeł. Analiza biznesowa pozwala odnaleźć powiązania pomiędzy danymi, które na pierwszy rzut oka, nie mają ze sobą nic wspólnego. Dodatkowo, analiza ta pozwoli na określenie wartości informacji i odrzucenie tych, które nie wnoszą żadnej wartości. Jednak, by wspomniane dane były maksymalnie czytelne i przejrzyste, muszą być przedstawione w odpowiedni sposób. Oznacza to, że muszą być łatwe w odbiorze dla użytkownika. Jest to możliwe, za pomocą narzędzi przeznaczonych do analizy biznesowej. Wówczas dane mogą przyjąć formę tabel, wykresów, a także przyjaznych w odbiorze infografik. Podsumowując, analiza biznesowa da nam możliwość podjęcia maksymalnie korzystnych’ dla przedsiębiorstwa decyzji finansowych.

Narzędzie do analizy biznesowej

Nie da się ukryć, że praca ludzi coraz częściej wspierana jest przez narzędzia internetowe. Analiza twardych danych, informacji i innych elementów, często mogłaby zająć analitykowi długie godziny. Wówczas warto skorzystać z pomocy. Od kilku lat, najlepszym narzędziem do analizy biznesowej jest system Business Inteligence. Daje on nieograniczone możliwości, jednak do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • możliwość przeprowadzenia dynamicznych analiz, dzięki którym uzyskamy informacje prosto z hurtowni danych. Wszystko to bez konieczności angażowania specjalistów z branży IT. Wówczas analiza biznesowa jest szybka i prosta.
  • innowacyjny sposób prezentacji danych, który będzie czytelny, dzięki zastosowanym kokpitom menadżerskim. Do dyspozycji będą także wykresy i diagramy, wszystko w postaci czytelnych i przejrzystych wizualizacji.
  • możliwość analizy danych, pochodzących z rozproszonych źródeł, dotyczących przedsiębiorstwa.
  • możliwość sprowadzenia danych z hurtowni do jednego formatu, a także bezpiecznego ich przechowywania.
  • niezawodna funkcja self-service, która daje dużą samodzielność użytkownikom.
  • integracja z innymi systemami. Jest to niezwykle istotne, ponieważ przedsiębiorstwa zwykle korzystają z dodatkowych systemów jak np. ERP. Wówczas rozszerzamy ich możliwości, a my zyskujemy prosty sposób na generowanie raportów i rozszerzenie analizy danych.
  • dostęp do bardziej szczegółowych raportów, czyli tak zwane drążenie danych.
  • możliwość przewidywania przyszłych trendów, a także odwołania się do danych historycznych.

System Business Inteligence, znacznie ułatwi pracę analitykowi biznesowemu, a także pomoże lepiej wykorzystać potencjał danych, które dostajemy.